Plagoset rëndë gazetari investigativ në Holandë, arrestohen tre të dyshuar

07/07/2021 - 07:49

Gazetari holandez Peter R. de Vries, i njohur për raportimet e tij në botën e krimit po lufton për jetën pasi u qëllua në një rrugë të Amsterdamit.

Autoritetet holandeze njoftuan se janë arrestuar tre të dyshuar, përfshirë edhe autorin e mundshëm, por nuk dhanë hollësi të tjera për ngjarjen.

"Ai u plagos rëndë dhe po lufton për jetën e tij. Ai është një hero kombëtar për të gjithë ne. Një gazetar i rrallë, i guximshëm, që pa u lodhur kërkoi drejtësi", tha kryetarja e bashkisë së Amsterdamit, Femke Halsema në një konferencë me gazetarët. 

Gazetari De Vries fitoi çmimin ndërkombëtar Emmy në vitin 2008 për punën e tij në hetimin e zhdukjes së adoleshentes amerikane Natalee Holloway në Aruba, në vitin 2005.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 1,010 të infektuar me koronavirus nga 177,977 testime të kryera.

Ish-presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të fillojë një proces gjyqësor ndaj pronarëve të "Twitter" dhe "Facebook", Jack Dorsey dhe Mark

Një ligj kontrovers në Hungari, që ndalon materialet që mund të shihen si promovim i homoseksualitetit ose ndërrimit të gjinisë te të mit

Presidenti i Haitit, Jovonel Moise është vrarë mëngjesin e sotëm në rezidencën e tij private.

“Europa dëshiron të lërë pas pandeminë: lajmi i mirë është se fushata e vaksinimit është bërë e suksesshme”.

Ndërsa 10 shtete amerikane po përjetojnë një rritje të rasteve të koronavirusit, Presidenti Joe Biden paralajmëroi të martën se “mili

Sulmet kibernetike ndaj bizneseve amerikane, si ai i kohëve të fundit ndaj firmës teknologjike Kaseya në Florida, do të diskutohen në një

Një i ri boshnjak, i quajtur Jasim Osmanoviç është duke u konsideruar si një hero në Suedi, pasi ka arritur të shpëtojë një grua nga zjar

Policia gjermane ka sekuestruar rreth 3.2 ton kanabis dhe ka arrestuar më shumë se 750 persona.

Ministria e Shëndetësisë në Itali, ka raportuar të dhënat e fundit të situatës së COVID-19 atje.