Euro nuk ndal rënien, në treg ka shumë valutë

18/06/2021 - 14:46

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rënie gjatë ditës së sotme në tregun vendas, duke e mbyllur javën në kuotën e 122.73 lekë, nga 122.93 lekë të hënën.

Ky është një tjetër nivel i ulët, që nga periudha e para pandemisë, konkretisht që nga fillimi i marsit të vitit 2020. Më pas, monedha e përbashkët u ngjit për disa ditë në 130 lekë në fund të marsit, si rrjedhojë e ndërprerjes së fluturimeve që krijuan vështirësi të përkohshme në furnizimin ën valutë. Më pas euro u stabilizua në nivelet e 123-124 lekë, ndërsa në pjesën e parë të këtij viti, monedha e përbashkët ka shfaqur tendenca nënçmuese, shpesh në linjë të kundërt edhe me tendencën në bursat ndërkombëtare.

Sipas aktorëve të tregu, rënia e fundit lidhet me dy arsye kryesore:

-Së pari, monedha e përbashkët ka rënë ndjeshëm në bursa, në raportet e këmbimit me dollarin. Gjatë ditës së sotme, një euro u këmbye me 1.19 dollarë, niveli më i ulët që nga fillimi i prillit. Dollari po shkon drejt javës më të mirë që nga fillimi i shtatorit, pasi zyrtarët e Rezervës federale dhanë sinjale se ata mund të rrisnin normat e interesit për herë të parë që nga fillimi i pandemisë. FED gjithashtu rishikoi në rritje projeksionet për ekonominë dhe inflacionin. Kjo pritshmëri nxiti një lëvizje agresive të monedhës së gjelbër.

-Së dyti, në tregun vendas ka shumë valutë. Tregtuesit, duke qenë se në treg ka valutë tentuan të mbanin çmimin e dollarit të pandryshuar dhe si rrjedhojë ulën çmimin e euros, në mënyrë që të ruanin të pandryshuara raportet me bursat ndërkombëtare (Kursi i kryqëzuar që nënkupton që raporti euro/dollarë në tregun vendas duhet të jetë njësoj si në bursa, pra 1.19). në tregun vendas, dollari po këmbehet në nivelet e 102.94 lekëve, niveli më i lartë që nga 14 prilli 2021.

Oferta e lartë për valutë në vend, sipas aktorëve të tregut, lidhet me flukset e parasë informale. Nga ana tjetër, javët e fundit, me gjallërimin e turizmit dhe fillimin e charterave me turistë nga Europa, krahas atyre të Kosovës, është shtuar dhe një burim tjetër i hyrjes së valutës.

Sezonalisht stina e verës shoqëroret me një nënçmim të valutave në vend, si rrjedhojë e prurjeve nga turistët dhe në gusht edhe nga emigrantët. /Monitor

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë një konference, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sjeko, thotë se gjatë muajit prill dhe maj të këtij viti inflacioni pësoi

Ndryshimet emergjente në buxhetin e shtetit 2021 që qeveria i bëri me akt normativ, në thyerje të Ligjit Organik të Buxhetit, shkurtojnë

Procesi i fiskalizimit synon vërtetimin e transaksioneve nëpërmjet lëshimit të faturave elektronike sipas sistemit të ri.

Nga 1 korriku ka nisur faza e dytë e procesit të fiskalizimit, për transaksionet pa para në dorë ndërmjet tatimpaguesve, ku pritet të për

Depozitat e reja në euro në sektorin bankar janë në nivelin më të lartë të të paktën gjashtë viteve të fundit.

Konsumi i popullatës shfaqi dobësi në tremujorin e parë të vitit 2021 edhe pse vendi po kalonte valën e dytë të pandemisë, pa masa kufizu

INSTAT ka publikuar të dhënat e tremujorit të parë të 2021-shit, ku ekonomia është rritur me 5.5% në krahasim me një vit më parë, ku vend

U bënë shumë vite që flitet për nivelin e lartë të informalitetit në vendin tonë.

Qeveria shqiptare mori një vendim të befasishëm në shkelje të rregullave fiskale dhe Ligjit Organik të Buxhetit, duke e zgjeruar deficiti

Kriza e shkaktuar nga shpërthimi dhe përhapja Covid-19 rrënoi një pjesë të madhe të ekonomisë në Ballkanin Perëndimor më 2020.