Investigimi/ Terroristët në Francë përdorën kallashnikovë shqiptarë?

05/01/2016 - 09:59

Emisioni prestigjioz “Special Investigation” i televizionit francez “Canal +”, i ka kushtuar një hetim të gjatë rrugës nëpër të cilën kalon kallashnikovi për të mbërritur deri në Francë.

Në reportazhin e transmetuar të hënën në mbrëmje, gazetarja Vanina Kanban, një njohëse e mirë e Ballkanit që ka bërë edhe një dokumentar për trafikun e organeve në Kosovë, ka zbarkuar në Rinas, është takuar me trafikantët dhe ka ndjekur një pjesë të udhëtimit të tyre nëpër 5 shtete (2500 km) deri në Strazburg të Francës.

Ajo ka intervistuar trafikantët dhe ndërmjetësit e tyre, me premtimin për t'u mbuluar fytyrat dhe për t'u ndryshuar zërin. “Po u ndeshëm me policinë do të themi se po bëjmë një reportazh për plazhet dhe turizmin e Shqipërisë, nëse na marrin kamerën kartën grafike do e fshihni në brekë dhe nëse zbulohemi e keni kokën në rrezik”, i thotë trafikanti gazetares.

Kanban interviston një shqiptar që është mbledhës armësh, i cili i thotë se fiton deri në 25 mijë euro në vit me shitjen e tyre jashtë. Ai i thotë se është i frikësuar që e bën këtë punë, por nuk ka shumë mundësi të tjera jetese.

Pastaj dokumentari shpjegon se përse, pas krizës së piramidave në vitin 1997 Shqipëria u mbush me kallashnikovë, pistoleta dhe bomba.

Sipas investigimit të gazetares, që ka zgjatur për muaj me radhë, një pjesë e arsenalit që mbërrin në duart e terroristëve në Francë, rrjedh edhe nga Shqipëria. Madje, kallashnikovët që shkaktuan viktimat e gazetës “Charlie Hebdo” apo të teatrit “Bataclan” mund të jenë me origjinë nga Shqipëria.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në shtator 2018, kryeministri Edi Rama reagoi ndaj një propozimi të Partisë Demokratike për ndryshimin e Kushtetutës për të instaluar një

Një ngjarje e jashtëzakonshme e ndodhur në qytetin tonë në periudhën kur sistemi komunist po jepte shpirt.

Shtetasi Fran Dashi kallëzon në SPAK 20 shtetas me funksion ish-gjyqtarë dhe ish-prokuror pranë gjykatave të shkallës së Parë, Apelit, Gj

Nëse nuk je i vëmendshëm kur bën prenotimin, rrezikon që pushimet e ëndërruara gjithë vitin, të kthehen në makth, madje në ndonjë rast të

Qeveria synon të paguajë faturën e dixhitalizimit të mediave në Shqipëri, duke vënë në dispozicion të operatorëve audiovizivë privatë një

Vendimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Tiranë për të lënë të lirë një pilot Italian të dyshuar për trafik ndërkombëtar lëndësh nark

23 shtator 2015 – Portali “DurresLajm” mësoi se, më 18 shtator 2015, Komisioni i Prokurimit Publik vendosi të mos pranoj

7 gusht 2015 –  Editimin e lajmit për bllokimin, më 6 gusht 2015, të anijes shqiptare të mallrave “Milton” në portin ita

 *Dyshime të forta për sigurinë në lundrim të anijes.

·       “Hija” e mosmarrëveshjes midis APD-së dhe koncesionarit të Terminalit Lindor për licencimin e s