Orkestra Frymore e Durrësit zhvillon koncert festiv në sheshin "Liria" (VIDEO+FOTO)

01/07/2021 - 16:28

Orkestra Frymore e Durrësit mbajti ditën e djeshme një koncert festiv me marshe dhe pjesë të zgjedhura nga kompozitorë shqiptarë dhe të huaj.

Akitviteti nisi nga Veliera, duke përshkruar "Bulevardin Epidamn", dhe ndaloi në sheshin "Liria".

Orkestra Frymore e qytetit rikthehet me një koncert pas një kohe të gjatë për shkak të pandemisë COVID-19.

Koncerti i drejtuar nga Saimir Kalaja u ndoq live nga qytetarët durrsak dhe nga artdashësit në sheshin "Liria".

Gjithashtu Orkestra Frymore e Durrësit do të zhvillojë edhe dy koncerte të tjera në muajt në vijim, përkatësisht në datat 29 korrik dhe 26 gusht.

*Fotot dhe video mundësuar nga Gëzim Domi

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së kantautorit napoletan, Sergio Bruni është organizuar në amfiteatrin e Durrësit koncerti "Canta Nap

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka.

Kjo është Suela Caka, nxënësja e talentuar 14-vjeçare, që po spikat mes moshatarëve për talentin në pikturë, në punimet me akurel.

Mbrëmjen e së shtunës hapi siparin panairi i librit në Durrës, i cili do të qëndrojë i hapur deri më 8 korrik.

Nga Pol Milo

(Persiatje mbi romanin "Varret" të shkrimtarit Erjon Muça)

Violinistja shqiptare Ervis Gega-Dodi ka marrë drejtimin e Filarmonisë Klasike të Bonit në Gjermani, detyrë e cila i është besuar vetëm p

Fëmijët e Durrësit kanë krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme në natën e parë të "Festivalit Kombëtar të Teatrit për Fëmijë" në Berat.

Mbrëmjen e së premtes, shoqata "Durrësi Autokton" organizoi "Festë Deti 2021", e cila startoi me xhiron tradicionale me anije në portin e

Në fund të vitit shkollor, institucioni jo publik arsimor “Mihal Ekonomi” nuk kishte si të kurorëzonte më bukur angazhimin e mësuesve dhe