Flokët elektrizohen nga i ftohti? Kura natyrale që të shpëton nga bezdia e dimrit

18/01/2021 - 07:37

Flokët kanë prirje të elektrizohen, sidomos në stinën e dimrit ku lagështia është një fenomen i zakonshëm. Por ka një maskë, e cila do të të ndihmojë të shpëtosh nga elektrizimi shqetësues.

Përbërësit:

2 lugë gjelle kos. Kosi ka veti zbutëse. Proteinat e tij ndihmojnë në ushqimin e fijes dhe pastrimin e fijeve të djegura.

1 lugë gjelle mjaltë. Mjalti ka vetinë të mbyllë lagështinë brenda flokëve.

1/2 -1 lugë gjelle vaj kokosi. Lëndët ushqyese të këtij vaji ndihmojnë flokun të jetë me i shndritshëm dhe pa shkaktuar yndyrë.

Përzieji të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene. Aplikoje në flokë që nga rrënja duke i masazhuar lehtë. Lëri ashtu për 15-20 minuta. Shpëlaje kokën me ujë të nxehtë dhe më pas laje si zakonisht. Në fund, mos përdor krem zbutës.

Kjo maskë është mirë të aplikohet një herë në javë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mesditën e sotme në lagjen nr.12 në Durrës.

Dashuria është një nga ndjenjat më sublime që përjeton njeriu gjatë gjithë jetës.

Numri i njerëzve që jetojnë mbi moshën 100 vjeç është në rritje prej dekadash, dhe sot këtë kufi e kanë kaluar janë gati gjysmë milioni n

Truri nganjëherë thjesht bllokon dhe nuk ka asnjë mënyrë që ta zgjojmë.

Një burrë në Austri është kafshuar në zonën gjenitale nga gjarpri piton i fqinjit të tij, teksa rrinte ulur në tualet. 65-vjecari nga qyt

Shpesh konsumatorët enden nëpër tregjet e frutave dhe perimeve për të blerë luleshtrydhe.

Për një  arsye ose një tjetër, pantallonat e shkurtra janë zgjidhje në ditët e nxehta të verës.

Mediat e huaja e cilësojnë si gafën e vitit, atë të gazetares së “Sky Sports”, Natalie Pinkhman.

Edhe pse u shpall më e bukura e vitit 2020, Iljada Baçi ka zbuluar se shumë njerëz i venë në pah gjatësinë e saj si një problem ndoshta d

Plazhi është hapur tashmë dhe kur mendon të shkosh, të vjen në mendje celuliti që po bëhet problem edhe më i rëndë apo jo?