Ushqimet që ndihmojnë kundër bllokimit të trurit në punë

06/07/2021 - 18:43

Truri nganjëherë thjesht bllokon dhe nuk ka asnjë mënyrë që ta zgjojmë. Sidoqoftë, ka ushqime që ndihmojnë të rigjeni fokusin tuaj dhe të riaktivizoni trurin tuaj.

Ndërsa punoni në zyrë, ka shumë detyra që lodhin trurin, nga takimet e rënda, te detyrat e komplikuara që duhet të bëhen sa më shpejt të jetë e mundur dhe në mënyrën më të mirë të mundshme.

Një tru i përqendruar është i nevojshëm për të zgjidhur detyra të tilla, por nganjëherë thjesht e refuzon bindjen. Kjo zakonisht ndodh pas një pushimi dreke, kur shumica marrin dëshirën për të fjetur pak.

Ushqimet që riaktivizojnë trurin tuaj dhe ju lejojnë të përfundoni me sukses ditën tuaj të punës.

Kafe

Pijet me kafeinë janë një mënyrë efektive për të aktivizuar shpejt konvulsionet cerebrale.

Disavantazhi i kafesë është se ajo ka vetëm një efekt afatshkurtër. Nëse e teproni, ju hapni derën për një sërë problemesh shëndetësore, nga dhimbjet e kokës deri tek ankthi.

Në vend të kafesë, ju mund të pini çaj jeshil, i cili do t’i japë trupit tuaj një rrjedhje më të ngadaltë dhe më të kontrolluar të kafeinës, dhe gjithashtu përmban antioksidues që janë të mirë për trurin dhe trupin.

Përveç kafesë dhe çajit jeshil, çokollata e zezë dhe pije të caktuara energjike mund të japin një efekt të ngjashëm.

Peshk

Peshku është i shkëlqyeshëm për uljen e presionit të gjakut, zvogëlimin e mundësisë për një sulm në zemër dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes Alzheimer dhe artritit.

Përveç kësaj, peshku stimulon funksionin e trurit. Është plot acide yndyrore omega-3 dhe është i mirë për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Konsumimi i peshkut gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Arra

Dëshironi përqendrim më të mirë dhe shëndet më të mirë? Arrat janë një mundësi e shkëlqyeshme, dhe bajamet janë zgjidhja më e mirë. Ju mund t’i kombinoni ato me ushqime të tjera që përmirësojnë përqendrimin.

Manaferrat

Nëse duhet të shtoni vetëm një ushqim në dietën tuaj ndërsa jeni në punë, le të jenë manaferrat.

Ata janë provuar të jenë të shëndetshëm për të gjithë trupin, dhe veçanërisht për trurin. Pas pushimit të drekës, hani një grusht manaferra dhe rigjeni përqendrimin.

Boronicat do të funksionojnë më mirë, por as të tjerët nuk janë një zgjedhje më e keqe.

Shafran i Indisë

Kurkumina, përbërësi aktiv në shafran i Indisë, mund të përmirësojë funksionimin e trurit.

Faktori neurotrofik i trurit (BDNF) është përgjegjës për pjesën më të madhe të funksionit të shëndetshëm të trurit tuaj, dhe kurkumina në të vërtetë ndihmon në rritjen e niveleve të tij.

Mungesa e BDNF ka qenë e lidhur me një sërë kushtesh, përfshirë depresionin dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Shtimi i më shumë shafran i Indisë në dietë mund të ndihmojë në heqjen e bllokimeve të trurit në kushte më serioze shëndetësore siç është sëmundja Alzheimer, shkruan Healthist./ Kosova Press

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur mesditën e sotme në lagjen nr.12 në Durrës.

Dashuria është një nga ndjenjat më sublime që përjeton njeriu gjatë gjithë jetës.

Numri i njerëzve që jetojnë mbi moshën 100 vjeç është në rritje prej dekadash, dhe sot këtë kufi e kanë kaluar janë gati gjysmë milioni n

Një burrë në Austri është kafshuar në zonën gjenitale nga gjarpri piton i fqinjit të tij, teksa rrinte ulur në tualet. 65-vjecari nga qyt

Shpesh konsumatorët enden nëpër tregjet e frutave dhe perimeve për të blerë luleshtrydhe.

Për një  arsye ose një tjetër, pantallonat e shkurtra janë zgjidhje në ditët e nxehta të verës.

Mediat e huaja e cilësojnë si gafën e vitit, atë të gazetares së “Sky Sports”, Natalie Pinkhman.

Edhe pse u shpall më e bukura e vitit 2020, Iljada Baçi ka zbuluar se shumë njerëz i venë në pah gjatësinë e saj si një problem ndoshta d

Plazhi është hapur tashmë dhe kur mendon të shkosh, të vjen në mendje celuliti që po bëhet problem edhe më i rëndë apo jo?

Një video e bërë virale në rrjet ka zbuluar sozinë e aktores së famshme, Jennifer Aniston.