Cila është anija "Bob Hope", që prej dy javësh nuk i ndahet gjirit të Durrësit?

13/05/2021 - 18:39

Ka mëse dy javë që qytetarëve durrsakë, por dhe vizitorëve të këtyre ditëve, ju tërheq vëmëndjen një objekt i ri në gjirin e Durrësit. Pamja e saj gri tërheq mijëra sy kurreshtarë. Sigurisht që ajo ka misionin e saj, ku kryesori është paqe dhe siguri për portin pritës.

Po çfarë është anija usns "Bob Hope", cila është historia dhe karakteristikat e saj?

USNS "Bob Hope" (T-AKR-300) është anije kryesore e klasës së saj në transportin e ngarkesave të ndryshme ushtarake, kryesisht automjete, tanke, mjete të blinduara. Është një anije detare e Shteteve të Bashkuara me emrin e Bob Hope, argëtuesit. Shumë pak anije të Marinës së Shteteve të Bashkuara janë emëruar, kur  personi ishte gjallë në kohën e pagëzimit.

Kontrata për ndërtimin e saj iu dha Industrisë Avondale në 2 Shtator 1993 dhe kili i saj u shtri në 29 maj 1995. Ajo u lancua në 27 mars 1997 dhe u dorëzua më 18 nëntor 1998.

Një anije jo-luftarake roll-on / roll-off (RORO), me ekuipazh nga marinarë civilë amerikanë nën komandën ushtarake të marinës, Bob Hope dhe anije të tjera të klasës përdoren për të paravendosur tanket, kamionët dhe automjetet e tjera me rrota dhe furnizimet e nevojshme për të mbështetur mbi një njësi të rëndë të ushtrisë.

"Bob Hope" më parë ka transportuar furnizime  dhe pajisje në Ballkan dhe Irak.

Karakteristikat

Anija ka dy piedestale me varkë në kuvertë Hagglunds me 110 ton të montuara me vinça binjakë.

Historia

Emri: USNS Bob Hope

Emri i personit : Bob Hope

Dhënë: 2 shtator 1993

Ndërtuesi: Kantieri detar Avondale

U vendos: 29 maj 1995

Filloi ndërtimi: 27 mars 1997

Në shërbim: 18 nëntor 1998

Identifikimi: Numri IMO: 9085297

Statusi: në shërbim aktiv

Karakteristikat e përgjithshme

Klasa dhe lloji: Anije ngarkese automjetesh e klasit Bob Hope

Zhvendosja: 62,069 ton të plotë

Gjatësia: 951 ft 5 in (290.0 m)

Rreze: 106 ft (32.3 m)

Drafti: maksimumi 34 ft 10 in (10.6 m)

Shpejtësia: 24 nyje (44 km / orë)

Kapaciteti: 380,000 ft2 (35,000 m2)

Plotësimi: 26 deri në 45 ekuipazh civil; deri në 50 detyrë aktive

Posedon piste për uljen e helikopterit.

Sh.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Falë astrologjisë ne mund të orientohemi në shumë fusha të jetës: dashuria, arritjet e karrierës, e ardhmja dhe sigurisht financat.

Në Shqipëri e njohim si "Dita e Gënjeshtrave", por nëpër botë njihet si "Dita e Budallenjve" (Fool’s Day).

Muzeu i Louvrit për shkak të mungesës së vizitorëve në këto kohë të vështira pandemie, për herë të parë, bën të disponueshëm online dhe f

Artistët japonezë i kanë kushtuar mijëra vargje dhe piktura lules së qershisë (sakura) dhe një numër festivalesh pranverore janë organizu

Për shkak të ndjenjës së mprehtë të vëzhgimit, njerëzit e këtyre katër shenjave kapin gjithçka që ndodh rreth tyre edhe kur dikush po për

Le të flasim pak për përputhshmërinë mes shenjave dhe në veçanti me ato që do të ishin të lumtura vetëm me një person të lindur nën të nj

Presidenti rus Vladimir Putin, presj disa ditësh po shijon pushimet në Siberi së bashku me ministrin e tij të mbrojtjes Sergei Shogu.

Megjithëse 22 marsi nuk është Dita e Ashures, shqiptarët festën e Sulltan Nevruzit nuk e kalojnë pa e përgatitur.