Moti me reshje/ Pengohet puna e përpunimit të anijeve në portin e Durrësit, tragetet vijnë në orar

03/12/2020 - 12:28

Reshjet e shiut që filluan paraditen e së enjtes po pengojnë përkohësisht përpunimin e anijeve me grurë dhe çimento, që janë ankoruar në Terminalin Perëndimor, ndërsa në Terminalet e tjerë vijon puna normalisht.

Dy tragetet e linjës Bari-Durrës kanë mbërritur në port sot rreth orës 8:30.

Në Dispeçerinë e APD, mësohet se anijet “Moon” me 3.354 tonë çimento, “General Aslanov” me 4710 tonë grurë dhe “Pola Sofia” me 5499 tonë grurë të tjerë janë ankoruar në kalatat 1, 2 dhe 5 dhe kanë nisur të shkarkohen 2 ditë më parë.

Anijet kanë mbyllur përkohësisht hambarët, në pritje të përmirësimit të kushteve të motit.

Ndërkaq në Terminalin Lindor po përpunohen pa probleme 2 anije të tjera me skrap.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë të mërkurë, efektivët e patrullës së Forcës së Sigurisë Portuale kanë konstatuar dhe hequr nga kanali hyrës në port një objekt të ma

Zef Malshi është një nga pilotët e detit, që u prezanton Durrësin anijeve me mallra që mbërrijnë çdo ditë nga dhjetra porte të botës.

Volumi i mallrave me tragete nëpërmjet portit të Durrësit në periudhën janar-prill ka shënuar rritje, krahasuar me të dy vitet paraardhës

Kreu Ekzekutiv i Autoriteti Portual Durrës, Pirro Vengu ka mirëpritur në një takim ambasadorin gjerman në vendin tonë, Peter Zingraf.

Porti i Durrësit është pranuar në Organizatën Europiane të Porteve Detare (European Sea Ports Organisation), në të cilën bëjnë pjesë 22 p

Volumi i mallrave të trasportuar me tragete nga/drejt portit të Durrësit gjatë 3-mujorit 2021 është rritur me 16%, krahasuar me të njejtë

Paraditen e kësaj të marte, në molin 4 të portit të Durrësit është ankoruar nëndetësja turke “TCG Canakkala”, e cila ndalet për herë të p

Porti i Durrësit në të cilin përpunohet 90 për qind e tregtisë së mallrave në vend pa një rritje jo të zakontë te importeve të materialev

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, dhjetëra qytetarë shqiptarë janë kthyer në atdhe për festa.