Kombinimi i këtyre dy ushqimeve ngadalëson metabolizmin dhe shkakton dhimbje stomaku

27/06/2021 - 21:11

Patatet janë të pasura me kalium, gjë që i bën ata një ushqim jashtëzakonisht të dobishëm kur bëhet fjalë për parandalimin e hipertensionit.

Patatet gjithashtu përmbajnë fibra dietike që përmirësojnë funksionimin e sistemit digjestiv.

Të gjithë e dinë që patatet dhe mishi janë një kombinim i keq, dhe askush nuk e di që një kombinim me këtë ushqim nuk rekomandohet.

Patatet e skuqura dhe pomfriti nuk duhet të kombinohen kurrë me domate dhe nuk rekomandohet të gatuhen këto dy ushqime së bashku.

Ky kombinim pengon absorbimin e lëndëve ushqyese dhe mund të shkaktojë pengesa në tretje.

Ky kombinim thuhet se ngadalëson metabolizmin dhe krijon dhimbje dhe një ndjenjë shqetësimi në stomak.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndonjëherë mund ta pyesni veten pse ndiheni me një stomak ose bark të fryrë, epo ka disa arsye përse ndjeni diçka të tillë.

Stresi ose ankthi e nxisin njeriun ta shohë ushqimin si ngushëllim.

Stresi, luhatjet hormonale dhe llojet e rejave të barnave besohet të jenë disa prej arsyeve përse gjithnjë e më shumë njerëz të rritur (3

Shumë njerëz provojnë shtrëngime të kraharorit të cilat rëndom u duken sikur janë dhimbje të zemrës. Dhimbje dhe shtrëngime të tilla naty

Yoga duket se ofron një nxitje të konsiderueshme në zonat e trurit të përfshira në kujtesë, të mësuarit, vendimmarrjes, rregullimin e emo

Xheli i mrekullueshëm që mbush gjethet e bimës së aloe vera është plot me vitamina të cilat mund të trajtojnë një sërë problemesh të orga

Shkencëtarët nga Australia, të cilët analizuan simptomat e pacientëve të infektuar me variantin Delta, kanë theksuar se  simptomat e tyre

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që përmbajnë.

Xhenxhefili, si një përbërës i recetave dhe çajrave, mund të mbrojë organizmin nga dhjami i tepër si dhe ndaj sëmundjeve kronike.

Dhimbjeve të kockave nuk i shpëton askush, ato mund të kthehen në një problem për çdo moshë.