Hakerat vjedhin miliona të dhëna në Amazon, Netflix dhe Facebook/ Zbuloni nëse email-i juaj ka rënë në duart e tyre

11/06/2021 - 15:06

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqet e internetit të njohura përfshirë Amazon, Facebook dhe Netflix.

Hakerat përdorën nje virus  “malware” për të vjedhur 1.2 TB të dhëna, përfshirë informacionin e pagesës, nga tre miliardë kompjuterë që përdorin Windows 2018 dhe 2020.

Detajet e hyrjes për pothuajse çdo llogari në internet që mund të mendoni, Apple, Amazon, Facebook, Netflix, eBay, Instagram janë kapur nga zyrtarët.

Ky sulm u zbulua për herë të parë nga studiuesit e sigurisë kibernetike të rrjetit NordLocker të cilët shpjeguan se kredincialet i vodhi një program “malware” (lloj software për të ndërhyrë, dëmtuar apo për të marrë akses të paautorizuar në sistemin e një kompjuteri).

Si të zbuloni nëse detajet tuaja janë vjedhur

Të gjitha detajet perkthehen në 1,121,484 adresa email që janë përdorur për të krijuar llogari të ndryshme.

Falë punës së NordLocker dhe faqes së internetit “HaveIBeenPwned”, çdokush mund të drejtojë një kërkim për të parë nëse emaili i tij është hakuar.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vizitoni faqen e internetit këtu dhe të futni çdo adresë emaili që përdorni për gjëra të tilla si Netflix, Instagram, Facebook, etj.

Faqja do t’ju tregojë nëse jeni prekur nga hakerat.

Më pas rekomandohet që të bëhet ndryshim i fjalëkalimit të të gjitha shërbimeve që janë përdorur me atë adresë email-i që ka rënë në duart e hakerave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elon Musk e vlerësoi sot 20 deri në 30 miliardë dollarë (rreth 17-25 miliardë euro) shumën që do t’i duhet për të investuar në projektin

Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra.

Evropa do të ketë fillimisht të gjitha makinat elektrike nga Volkswagen dhe më pas do të nisë shitja dhe në SHBA e Kinë, tha anëtari i bo

Elon Musk konsiderohet si njeriu më me ndikim në botën e kriptovalutave sa që shpesh mesazhet e tija shkaktojnë edhe ndryshime në vlerën

Monedha virtuale Bitcoin edhe pse është më e fuqishmja e llojit të saj, vijon rënien në tregun ndërkombëtar online.

Inteligjenca Artificiale (IA) mund të përshpejtojë prodhimin e mikroqarqeve të reja duke modeluar konfigurimin e tyre në orë në vend të m

Aplikacioni WhatsApp vjen me një përditësim të ri, për përdoruesit e Android dhe iPhone, që synon t’ju kursejë kohë.

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona d

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.