Inteligjenca Artificiale përshpejton prodhimin e mikroqarqeve

14/06/2021 - 11:37

Inteligjenca Artificiale (IA) mund të përshpejtojë prodhimin e mikroqarqeve të reja duke modeluar konfigurimin e tyre në orë në vend të muajve, me rezultate të njëjta ose edhe më të mira se ato të marra nga inxhinierët e vërtetë, sipas një studimi të botuar në revistën shkencore “Nature” nga studiuesit e gjigantit të Mountain View, Google, në bashkëpunim me ata të Universitetit Stanford në Kaliforni.

Kjo qasje është aq premtuese, saqë tashmë po përdoret në hartimin e sistemeve të ardhshme të inteligjencës artificiale nën markën Google.

Performanca e mikroqarqeve varet nga mënyra se si përbërësit e tyre rregullohen fizikisht: projektimi i faqosjes së qarqeve është një punë e ndërlikuar, që kërkon kohë dhe deri më tani ka qenë shumë e vështirë për t’u automatizuar.

Për të kapërcyer problemin, studiuesit zhvilluan një rrjet nervor të cilin më pas ata e trajnuan me një teknikë të të mësuarit automatik (të quajtur “përforcim i të mësuarit”), në mënyrë që të zgjidhte planifikimin e mikroqarqeve si një lojë, ku përbërësit janë perëndi.

Algoritmi i zhvilluar në këtë mënyrë arrin të gjenerojë mikroqarqe të realizueshme në më pak se gjashtë orë, që janë të krahasueshme ose edhe më superiore se ato të krijuara nga njerëzit, duke kursyer mijëra orë pune.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elon Musk e vlerësoi sot 20 deri në 30 miliardë dollarë (rreth 17-25 miliardë euro) shumën që do t’i duhet për të investuar në projektin

Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra.

Evropa do të ketë fillimisht të gjitha makinat elektrike nga Volkswagen dhe më pas do të nisë shitja dhe në SHBA e Kinë, tha anëtari i bo

Elon Musk konsiderohet si njeriu më me ndikim në botën e kriptovalutave sa që shpesh mesazhet e tija shkaktojnë edhe ndryshime në vlerën

Monedha virtuale Bitcoin edhe pse është më e fuqishmja e llojit të saj, vijon rënien në tregun ndërkombëtar online.

Aplikacioni WhatsApp vjen me një përditësim të ri, për përdoruesit e Android dhe iPhone, që synon t’ju kursejë kohë.

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona d

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.