Ligji i ri për teknologjinë, Senati Amerikan i kundërvihet Kinës

09/06/2021 - 14:33

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona dollarë. Ky plan vjen në një kohë kur SHBA po përballet me një rritje të madhe të prodhimit ndërkombëtar në teknologji, veçanërisht nga Kina.

Republikanët dhe Demokratët u bashkuan për të miratuar projektligjin pavarësisht se ishin në ndarë në disa çështje. Projektligji tashmë duhet të miratohet dhe nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe nëse miratohet do të bëhet ligj.

Mbështetësit thonë se paketa është një nga faturat më të mëdha industriale në historinë e SHBA dhe investimi më i madh në kërkimin shkencor që vendi ka parë në dekada.

Projektligji do të lejohej përdorimin e $ 250 miliardë dollarë për kërkimin e teknologjisë, zhvillimin dhe prodhimin e çipave, si dhe për subvencione për prodhuesit e robotëve.

SIpas këtij projektligji do të bllokohen shumë pajisje të prodhuara nga Kina, si një masë për të ndaluar hovin e prodhimit të pajisjeve teknologjike në këtë vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elon Musk e vlerësoi sot 20 deri në 30 miliardë dollarë (rreth 17-25 miliardë euro) shumën që do t’i duhet për të investuar në projektin

Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra.

Evropa do të ketë fillimisht të gjitha makinat elektrike nga Volkswagen dhe më pas do të nisë shitja dhe në SHBA e Kinë, tha anëtari i bo

Elon Musk konsiderohet si njeriu më me ndikim në botën e kriptovalutave sa që shpesh mesazhet e tija shkaktojnë edhe ndryshime në vlerën

Monedha virtuale Bitcoin edhe pse është më e fuqishmja e llojit të saj, vijon rënien në tregun ndërkombëtar online.

Inteligjenca Artificiale (IA) mund të përshpejtojë prodhimin e mikroqarqeve të reja duke modeluar konfigurimin e tyre në orë në vend të m

Aplikacioni WhatsApp vjen me një përditësim të ri, për përdoruesit e Android dhe iPhone, që synon t’ju kursejë kohë.

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.