Shuhet në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti Petrit Ruka

06/07/2021 - 08:24

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka.

Ruka ka lindur kë qytetin e Tepelenës në vitin 1954 dhe ka kryer studimet e larta për Gjuhë Letërsi Shqipe dhe studimet pasuniversitare pёr dramaturgji filmike në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë.

Në fillimet e tij, ka punuar si mësues nё Shkollën e Mesme tё Përgjithshme në Tepelenë. Që prej moshës së hershme ka nisur të shkruajë poezi, ku sot numëron me dhjetëra vëllime.

Një pjesë të jetës Ruka ia ka kushtuar filmit, pasi është skenarist dhe regjisor i shumë filmave. Po ashtu ka mbajtur postin e drejtorit në Teatrin Kombëtar të Fëmijëve, atë të kryetarit të Qendrës Kombëtare Kinematografike Shqiptare dhe ka qenë pedagog në Universitetin e Arteve.

Ruka mban dhe titullin “MJESHTËR I MADH”, akorduar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani në vitin 2015.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e 100-vjetorit të lindjes së kantautorit napoletan, Sergio Bruni është organizuar në amfiteatrin e Durrësit koncerti "Canta Nap

Kjo është Suela Caka, nxënësja e talentuar 14-vjeçare, që po spikat mes moshatarëve për talentin në pikturë, në punimet me akurel.

Mbrëmjen e së shtunës hapi siparin panairi i librit në Durrës, i cili do të qëndrojë i hapur deri më 8 korrik.

Nga Pol Milo

(Persiatje mbi romanin "Varret" të shkrimtarit Erjon Muça)

Violinistja shqiptare Ervis Gega-Dodi ka marrë drejtimin e Filarmonisë Klasike të Bonit në Gjermani, detyrë e cila i është besuar vetëm p

Orkestra Frymore e Durrësit mbajti ditën e djeshme një koncert festiv me marshe dhe pjesë të zgjedhura nga kompozitorë shqiptarë dhe të h

Fëmijët e Durrësit kanë krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme në natën e parë të "Festivalit Kombëtar të Teatrit për Fëmijë" në Berat.

Mbrëmjen e së premtes, shoqata "Durrësi Autokton" organizoi "Festë Deti 2021", e cila startoi me xhiron tradicionale me anije në portin e

Në fund të vitit shkollor, institucioni jo publik arsimor “Mihal Ekonomi” nuk kishte si të kurorëzonte më bukur angazhimin e mësuesve dhe