Regjistrohen 3 raste me variantin "Delta" të Covid në Maqedoninë e Veriut

06/07/2021 - 17:09

Janë konfirmuar tre raste të tjera me variantin “Delta” të koronavirusit në Maqedoninë e Veriut

Mediat vendase raportojnë se një nga rastet pozitive është 43-vjeçar nga Velesi i cili ndodhet i shtruar në repartin infektiv të Spitalit të Velesit.

Ndërkohë, dy rastet e tjera janë konfirmuar në Klinikën “Zhan Mitrev” në Shkup.

“Në Laboratorin për Gjenetikë dhe Mjekësi të Personalizuar në Spitalin Klinik Zhan Mitrev në Shkup dje u identifikuan dy pacientë pozitivë me llojin delta të SARS-CoV-2 (B.1.617.2), i cili zyrtarisht konfirmoi që ky lloji i virusit është përhapur në Maqedonia”, thuhet në njoftim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspertët shëndetësorë grekë kanë paralajmëruar se vendi mund të përballet me një valë të katërt të COVID-19 këtë verë nëse më shumë njer

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, më 6 korrik, ka thënë që është i lumtur që Kina, si fuqi botërore, e respekton rrugën strategj

Përfaqësuesit e partive parlamentare në Malin e Zi do te zhvillojnë ditën e sotme raundin e dytë të bisedimeve mbi krizën e pushtetit në

"Po hyjmë në fazën tjetër të fushatës sonë të vaksinimit dhe në këtë pikë përfshirja e qeverisë lokale, shoqërisë civile, botës së bi

Senatorja amerikane nga shteti i Ajovës, Joni Ernst, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se rajoni i Ballkanit Perëndimor ësht

Plazhi në qytetin Nea Moudania në Halkidiki është goditur nga një stuhi rëre të dielën pasdite.

Irina Krusenitska, 52-vjeçarja nga Ukraina që u dënua me 30 muaj burg pasi akuzohet se kishte ndihmuar nënkryetarin e Agim të Artë, Chris

Kapiteni i anijes që transportoi pilotin Babis Anagnostopulos nga vendi ku mbahej përkujtimorja për të shoqen në GADA ku ai rrëfeu vrasje

Greqia ka shënuar për herë të parë pas shumë ditësh mbi 1 mijë raste në ditë nga COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë në Maqedonin e Veriut ka raportuar se gjatë 24 orëve janë regjistruar vetëm 6 raste të reja me COVID-19.