Amazon në bisedime për të blerë studion e filmit MGM

18/05/2021 - 15:31

Amazon është në bisedime për të blerë studion e filmave MGM me një vlerë prej 9 miliardë dollarësh.

MGM është një prej studiove më të famshme në Hollywood, me logon e saj që ka bërë histori me Lion KING që prej 1 shekulli.

Shitja do t’i jepte shërbimit të streaming Prime të gjigandit të teknologjisë akses në një katalog të gjerë të përmbajtjes së ikonave. Raportet vijnë disa orë pasi gjigandi i telekomunikacionit AT&T ra dakord të bashkojë njësinë e tij WarnerMedia me Discovery në një marrëveshje për të krijuar një gjigant të ri transmetimi.

Blerja nga Amazon e MGM Studios do të shënonte një hap të rëndësishëm për shërbimin e saj streaming Prime. MGM Studios ka një katalog të madh të filmave dhe shfaqjeve televizive që shtrihen në dekadën e kaluar, që nga epoka e artë e Hollywood deri në ditët e sotme. Ishte shtëpia e disa prej filmave më të mirë të të gjitha kohërave, përfshirë Ben-Hur dhe The Wizard of Oz. Kohët e fundit ai prodhoi serinë e filmave James Bond dhe seritë televizive The Handmaid’s Tale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elon Musk e vlerësoi sot 20 deri në 30 miliardë dollarë (rreth 17-25 miliardë euro) shumën që do t’i duhet për të investuar në projektin

Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra.

Evropa do të ketë fillimisht të gjitha makinat elektrike nga Volkswagen dhe më pas do të nisë shitja dhe në SHBA e Kinë, tha anëtari i bo

Elon Musk konsiderohet si njeriu më me ndikim në botën e kriptovalutave sa që shpesh mesazhet e tija shkaktojnë edhe ndryshime në vlerën

Monedha virtuale Bitcoin edhe pse është më e fuqishmja e llojit të saj, vijon rënien në tregun ndërkombëtar online.

Inteligjenca Artificiale (IA) mund të përshpejtojë prodhimin e mikroqarqeve të reja duke modeluar konfigurimin e tyre në orë në vend të m

Aplikacioni WhatsApp vjen me një përditësim të ri, për përdoruesit e Android dhe iPhone, që synon t’ju kursejë kohë.

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona d

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin