Volkswagen do të ndalojë shitjet e makinave me djegie të brendshme në Evropë në 2035-n

27/06/2021 - 10:29

Evropa do të ketë fillimisht të gjitha makinat elektrike nga Volkswagen dhe më pas do të nisë shitja dhe në SHBA e Kinë, tha anëtari i bordit të Volkswagen, Klaus Zellmer.

"Në Evropë, ne do të dalim nga biznesi me automjete me djegie të brendshme midis 2033 dhe 2035, në Shtetet e Bashkuara dhe Kina disi më vonë."

Më tej ai shtoi se në Amerikën e Jugut dhe Afrikë, do të duhet një marrëveshje e mirë më shumë për faktin se kushtet politike dhe të infrastrukturës mungojnë ende.

Po ashtu anëtari i bordit të kompanisë ka premtuar se në vitin 2025 të gjitha makinat e Volkswagen do të jenë elektrike dhe nuk do të emetojnë me CO2 në atmosferë.

Për në Evropë ka nisur që tani prodhimi i makinave elektrike, ku shumë kompani po synojnë kapjen e tregut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elon Musk e vlerësoi sot 20 deri në 30 miliardë dollarë (rreth 17-25 miliardë euro) shumën që do t’i duhet për të investuar në projektin

Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra.

Elon Musk konsiderohet si njeriu më me ndikim në botën e kriptovalutave sa që shpesh mesazhet e tija shkaktojnë edhe ndryshime në vlerën

Monedha virtuale Bitcoin edhe pse është më e fuqishmja e llojit të saj, vijon rënien në tregun ndërkombëtar online.

Inteligjenca Artificiale (IA) mund të përshpejtojë prodhimin e mikroqarqeve të reja duke modeluar konfigurimin e tyre në orë në vend të m

Aplikacioni WhatsApp vjen me një përditësim të ri, për përdoruesit e Android dhe iPhone, që synon t’ju kursejë kohë.

Ekspertët e sigurisë kibernetike kanë gjetur një masë të madhe të dhënash të vjedhura që përmbajnë 26 milion persona ose subjekte në faqe

Ligjvënësit e Senatit amerikan kanë miratuar një plan për të rritur kërkimin dhe prodhimin e teknologjisë, i cili do u kushtojë miliona d

Punonjësit e gjigantit amerikan të teknologjisë, Apple raportohet se kanë nisur një fushatë kundër planeve të shefit Tim Cook për kthimin

Pandemia nuk ka qenë një ogur i keq për të gjitha kompanitë.